
Tajna Zmajevog oka | Neobično jezero isprepleteno legendama
7 siječnja, 2025
Solo putovanje u Hrvatsku | Najbolja mjesta u Hrvatskoj za solo putnike
14 siječnja, 2025Nedavno sam pisao o otocima Dalmacije koje moraš posjetiti.
O otocima bogatim povijesti, tradicijom i starom arhitekturom, o otocima koji bujaju proizvodnjom vina i maslinovog ulja, kulturnim događanjima i nestvarnim prizorima.
Iako se također nalazi u Dalmaciji, a može se reći i da je poznatiji od većine, jedan otok nisam spomenuo.
A zašto bi ga i spomenuo kad na njemu — nema ničeg.
Ne, nisi krivo pročitao/la. Na ovom pustom otoku nema niti jedna kuča, trgovina, stanovnik pa ni cesta.
Možda se pitaš — Ali što to onda čini ovaj otok posebnim?
Reći ću ti samo jednu riječ.
Ljubav.
“Otok ljubavi”
Ljubav je svuda oko nas, ali ponekad je samo potrebno malo bolje pogledati.
U Hrvatskoj, priroda se sama pobrinula za dokaz da ljubav postoji i kreirala prekrasan mali otok Galešnjak u obliku srca, danas poznat kao "Hrvatski otok ljubavi" smješten u središtu Jadrana.
Zbog njegovog prepoznatljivog oblika, Galešnjak je postao pravi magnet za turiste i parove iz cijelog svijeta. Romantična atmosfera, zvuk valova, vjetra i ptica čine ovaj otok idealnim mjestom za izreći “sudbonosno da”.
Da li Galešnjak ima stanovnika?
Kratki odgovor je — ne.
Ali zato ima vlasnike!
Naime, otok je u vlasništvu privatnih osoba koje su 2023.godine, dio Galešnjaka stavili na prodaju. Investitori iz cijelog svijeta pokazali su veliki interes za kupnju ovog prirodnog fenomena po cijeni od “skromnih” 10 milijuna eura. Planirana je izgradnja kapelice za održavanje svadbene ceremonije, restoran te podrum s prostorom za nastavak zabave.
Međutim, planovi za pretvaranje Galešnjaka u elitnu turističku destinaciju nisu daleko dogurali. Razlog tome je što je otok ipak poljoprivredno zemljište na kojem se, po zakonu, ne smije graditi ništa što nije za tu namjenu.
Zanimljivosti |
Prije 8500 godina otok Galešnjak i susjedni otok Ričul bili su povezani kamenim mostom što je predstavljalo impresivan građevinski pothvat za tadašnje ljude. |
Pronađene koštice maslina stare 3500 godina — do pronalaska se smatralo da je uzgoj maslina u Hrvatsku došao od strane starih Grka. |
1177. godine, papa Aleksandar III., divio se Galešnjaku dok je čekao na povratak svog glasnika iz Zadra. Dolazak pape obilježen je dimom i plamenom s otoka Pašmana, Ugljana i Vrgade. |
1806. godine, Galešnjak je uvršten u “Atlas dalmatinske obale” Napoleonovog kartografa Charles-François Beautemps-Beaupré-a. |
Beyoncé je svoj 39. rođendan odlučila proslaviti s obitelji na Galešnjaku! |
Lokacija
Nenaseljeni otok Galešnjak smjestio se u Sjevernoj Dalmaciji, između mjesta Turanj na Zadarskoj rivijeri na kopnu i otoka Pašmana. Pokriven niskim raslinjem i pokojom maslinom, poznat je po mnogobrojnim zečevima kojima je otok postao prirodno stanište.
Samo 0,132 četvornih kilometara površine ovog prekrasnog čuda prirode slučajno je otkriveno 2009. godine na Google Earth platformi nakon čega je odmah promoviran na TV kanalima kao što su CNN i BBC. Cijeli svijet je saznao za Galešnjak, otok najsavršenijeg oblika srca na svijetu, što je uvelike doprinijelo promociji Jadrana kao top destinaciji za jedinstveno i nezaboravno ljetovanje.
Kako doći na otok?
Dolazak na Galešnjak najlakši je iz Zadra ili s otoka Pašmana, a moguć je na 2 načina:
Prvi način je da unajmiš brodicu i istražiš otok na svoj način, a druga opcija za obići “otok ljubavi” je ukrcati se na jednu od brodskih tura okolnih otoka koje uključuju i posjet Galešnjaku.
Na otoku nemaš gdje prenoćiti osim ako poželiš kampirati, za što ti je potrebna posebna dozvola iz razloga što je Galešnjak u privatnom vlasništvu.
Otok Galešnjak Karta
Najpoznatiji, ali ne i jedini

Otoci u obliku srca (Izvor_Google Earth)
Postoji mnogo prirodnih fenomena srcolikog oblika u svijetu poput jezera, otoka, koraljnih grebena ili vegetacijskih pojasa od kojih je Galešnjak zasigurno najpoznatiji.
Ali što ako ti kažem, da “otok ljubavi” nije jedini ovakvog oblika u Jadranskom moru?
Da, postoje još 4 otoka ovog zanimljivog oblika u Hrvatskoj. Uz to svi su na bliskoj udaljenosti od originalnog Galešnjaka.
Ostali srcoliki otoci u Hrvatskoj: