
Dobar đir magistralom!
13 lipnja, 2024Zaroni u čaroliju Splita, osvoji visine sv. Duje i opusti se na plaži Bačvice. Čari Trogira i Bola na Braču čekaju samo tebe. Hvar i Paklinski otoci donose ti nautičku čaroliju!
Split je drugi najveći grad u Hrvatskoj i najveći u Dalmaciji.
Unatoč tome što je relativno malen grad, ispunjen je fascinantnom poviješću i prirodnom ljepotom, čineći ga neodoljivim odredištem tijekom cijele godine. Njegova ljepota i očaravajući okoliš uistinu će te ostaviti bez daha.
Danas smo pripremili vodič o tome kako maksimalno iskoristiti 7 dana u Splitu i okolici, istovremeno pronalazeći vrijeme za opuštanje i razgledavanje.
Ovaj vodič uključuje 3 dana u Splitu, jedan dan posjeta Trogiru (gradu udaljenom otprilike 30 km od Splita), 2 dana na Braču i 2 dana na Hvaru — prekrasnim otocima u neposrednoj blizini grada, gdje ćeš doživjeti najčišće plaže i najplavetnije more.
Dan 1: Stari grad i Bačvice
Splitska Riva
Pretpostavljamo da kad putuješ, voliš slijediti moto "When in Rome, do like Romans". E pa, "When in Split..." — sretni smo što možemo reći da u Splitu ne samo da dobro jedemo, već ćemo sa zadovoljstvom dobru uru, dvije izdvojiti za obavljanje najvažnijeg dalmatinskog ritual - ispijanje kave.
Najprometnije mjesto u gradu definitivno je Riva, a kako i ne bi bilo kad se sa svakog mjesta šetnice vidi prekrasno plavo more, visoke palme, obližnji otoci…
Stoga preporučujemo da svoj posjet Splitu započneš upravo ovdje, na mjestu poznatom i kao "najljepša Riva na svitu".
Peristil
Najpopularnije mjesto, bez koje se teško možeš zamisliti panoramu Splita, definitivno je centralni trg Dioklecijanove palače.
Nekoć, ovaj trg je bio mjesto gdje bi car Dioklecijan pozdravljao svoje vjerne podanike, a oni bi mu se klanjali, ljubili rubove njegovih svečanih halja te odavali počast njegovom vodstvu.
Danas, jedna od najomiljenijih aktivnosti lokalaca je okupiti se na stepenicama trga i nazdraviti uz čašu dobrog vina.
A kada sunce zađe, uživati u veličanstvenosti arhitekture koja ga okružuje, dok u pozadini odjekuju zvuci gitare i pozivaju te na ples.
Katedrala i zvonik sv. Duje
Sigurno nećeš moći proći Peristilom, a da ti pogled ne skrene na veličanstvenu građevinu koja se uzdiže nad trgom – visoki zvonik koji dominira Splitom.
Taj zvonik pripada najstarijoj katedrali na svijetu, Katedrali sv. Duje, olitiga sv. Dujma. Izvorno izgrađena u 4. stoljeću prije Krista kao mauzolej za cara Dioklecijana, danas se koristi za obrede svete mise i kao turistička atrakcija.
Dok si tamo, toplo ti preporučujemo uspon na zvonik s kojeg ćeš imati najljepši pogled na Split i obližnje otoke.
Ipak, bitno za uzeti u obzir ako se bojiš visina — premda renovirane, stepenice koje vode ka vrhu građevine su veoma uske i strme. S pozitivne strane, postoji nekoliko "postaja" putem prema vrhu s kojih ćeš se zasigurno osjećati sigurnije, a istovremeno ćeš i dalje uživati u veoma lijepom pogledu.

Splitska riva (Izvor: Unsplash)

Zvonik sv.Dujma u Splitu (Izvor Unsplash)

Splitski pazar (Izvor Unsplash)
Dioklecijanovi podrumi
Kada se spustiš stepenicama podno Peristila, naći ćeš se u podrumu palače.
Podrumi Dioklecijanove palače predstavljaju jedan od najbolje sačuvanih antičkih kompleksa te vrste na svijetu, i u velikoj mjeri zaslužni su za to što je povijesna jezgra Splita uvrštena na UNESCO-ov popis svjetske baštine 1979. godine. Tijekom rimskih vremena, njihova je funkcija bila podrška gornjim dijelovima palače, kao i skladište hrane, vina i ostalih potrpština.
Danas služe različitim svrhama - od održavanja izložbi i predstava, kupovine suvenira i traženja tradicionalnog nakita, do jednostavnog razgledavanja.
Ručak
Nakon cijelog tog razgledavanja i upoznavanja s poviješću Splita, preporučujem ti da napraviš zasluženu pauzu za ručak i skloniš se od visokog sunca i temperatura.
Ako već nisi, isprobaj se u mediteranskoj kuhinji i kušaj neke od brojnih ribljih specijaliteta. Ako više preferiraš mesne kategorije, predlažem da probaš dalmatinsku pašticadu — tradicionalno jelo od junetine koje se marinira nekoliko sati u slatko-kiselom umaku i poslužuje s domaćim njokima.
Ne zaboravi kušati i jedno od vrhunskih hrvatskih vina s obližnjih otoka.
Vrijeme za kupanjac
Najpoznatija gradska plaža je pješčana plaža u uvali Bačvice.
Dom kultnog sporta picigina, kojeg je UNESCO uvrstio na listu nematerijalne baštine, od davnih dana je simbol ovog pomorskog grada. Idealna za zabavu i igre na moru, s obzirom da je plitka do 100 metara od obale.
Nisi ljubitelj pijeska? Bez brige, dio plaže je betoniran i obogaćen skakaonicama.
Večera u starom dijelu grada
Kako sunce zalazi, bacajući svoj topli sjaj preko slikovitog krajolika grada, dragi čitatelju, stari centar Splita oživljava vibrom koja te mami da istražiš njegovu bogatu kulinarsku ponudu.
Nakon cijelog dana uživanja na suncu i doživljaja umirujućih valova na plaži, večer se odvija s obećanjem gastronomskih užitaka.
Lutajući kalama povijesnog centra, naići ćeš na mnoštvo šarmantnih restorana, svaki od njih isijava vlastitu jedinstvenu atmosferu. Zrak je ispunjen primamljivim mirisima vrhunske mediteranske kuhinje, potičući te na kulinarsko putovanje kao nijedno drugo.
Lokalno stanovništvo, poznato po svom gostoprimstvu, ponosno dijeli kulinarska blaga svoje regije. Slobodno stupi u kontakt s prijateljskim osobljem ili kuharima, koji su više no spremni dati preporuke i podijeliti priče iza specijaliteta.
Dan 2: Zapadna obala

Detalji lukova splitskih Prokurativa (Izvor: Unsplash)

Pogled na Split s Marjana (Izvor Unsplash)

Ugodno poslijepodne na Sustipanu (Izvor: Unsplash)
Doručak na Prokurativama
Prokurative, ili službeno poznate kao Trg Republike, predstavljaju velik trg smješten zapadno od Rive — splitsku verziju trga sv. Marka u Veneciji.
Okružen s tri strane neorenesansnim zgradama s arkadama, dodijelile su mu prepoznatljivo ime. Trg je otvoren samo prema jugu, pružajući ti predivan pogled na luku i Rivu.
Područje Trga često služi kao pozornica za različite kulturne događaje, dok zimi postaje nezaobilazno klizalište za sve uzraste.
Duž rubova trga "sakrio" se pokoji kafić i restoran gdje možeš uživati u svojoj prvoj jutarnjoj kavi. Također, ne ustručavaj se uzeti kavu "to-go" i zauzeti svoje mjesto na stepenicama podno Trga odakle i dalje možeš uživati u predivnom pogledu.
Šetnja Marjanom
Stanovnici Splita vole nazivati Marjan "plućima grada", što jest ako uzmemo u obzir činjenicu da dotični park pokriva većinksi dio zapadnog Splita.
Pored prekrasne prirode, na Marjanu ćeš naići na kapelicu sv. Jeronima izgrađenu duž vertikalne stijene, a u dnu Marjanskog brda pronaći ćeš prekrasne plaže gdje se lokalci vole skloniti od gradske gužve (p.s. tu je i neslužbena FKK plaža).
Sustipan
Druga lokacija koja naglašava prirodnu ljepotu Splita je park Sustipan, nedaleko od samog centra grada.
U prošlosti je služio kao groblje sve do njegovog rušenja nakon Drugog svjetskog rata.
Do današnjeg dana, sačuvana je samo klasicistička glorijeta, dok je Sustipan pretvoren u prekrasan park - mala zelena oaza podno Marjana i tek par minuta od centra grada, s predivnim pogledom na more i otoke.
Istočni dijelovi Sustipana pružaju jedan od najljepših pogleda na Split: ACI marina uz samu padinu brda, dok je s zapadne strane Jadran bazen, koji pripada istoimenom plivačkom klubu i vaterpolskom klubu. Tu možeš pronaći i kultni, istoimeni kafić koji i van sezone vrevi mušterijom.
Ručak
Pretpostavljamo da čisti zrak parkova Marjan i Sustipan će povećati tvoju glad, stoga predlažemo ručak prije nastavka aktivnosti.
Na samom Sustipanu, pronaći ćeš restoran "Adriatic", gdje su otoci i more dohvat ruke, a hrana nije ništa manje nego fantastična.
Galerija Meštrović
Za ljubitelje umjetnosti, posjet galeriji Ivana Meštrovića predstavlja neponovljivu priliku za uvid u naslijeđe hrvatskog kipara.
Smještena u slikovitom dijelu Splita, galerija stoji kao živući spomenik Meštrovićevoj viziji i talentu. Prije svoje smrti, kipar je ostavio imanje, zajedno sa svojih 132 iznimnih umjetničkih djela, hrvatskom narodu.
Dok šećeš galerijom, ne propusti priliku istražiti očaravajući vrt, gdje su kipovi pažljivo postavljeni u dvoru prepunom zelenila.
Međutim, imaj na umu da je galerija zatvorena ponedjeljkom.
Dan 3: Trogir
Gradski pazar
Predlažemo da započneš dan svježim voćem na splitskom Pazaru, gdje ćeš u "šušuru" lokalaca osjetiti pravi mediteranski duh.
Nakon jutarnje osvježavajuće stanke, uputi se prema Trogiru, malom gradu udaljenom otprilike 30 kilometara od Splita.
Ako nemaš automobil, postoji autobusna linija broj 37 koja će te odvesti do Trogira (imaj na umu da će se radno vrijeme vožnje razlikovati ovisno o danu, obično subotom i nedjeljom autobusi voze rjeđe).
Katedrala, gradska tržnica i loža
Izgrađena prije gotovo četiri stoljeća, Katedrala sv. Lovre u Trogiru, predstavlja svjetionik povijesnog i arhitektonskog značaja.
Prepoznata kao UNESCO-ova svjetska baština, ova katedrala ponosi se poznatim portalom Radovana, ključnim srednjovjekovnim remek-djelom istočnog Jadrana.
Smješten na gradskom trgu, nasuprot gradske lože, portal privlači pažnju svojim složenim dizajnom. Naročito, istočni zid ima reljef od kamena Nikola Florentinca iz 1471. godine, prikazujući mletačkog lava uz zaštitnike grada, sv. Lovru i Blaženog Ivana od Trogira. Ovaj se prikaz dopunjuje kamenim sudskim stolom usađenim u reljef.
Palača Ćipiko
Nasuprot katedrali stoji palača obitelji Ćipiko, privatna rezidencija nedostupna javnosti.
Ipak, značajna je za entuzijaste koji cijene gotičke prozore i poznati latinski natpis: "Nosce te ipsum", što znači "Upoznaj sebe".
Ovaj povijesni dragulj, također izrađen od Nikole Florentinca, dodaje dozu intrige arhitektonskom krajoliku, pozivajući prolaznike da razmišljaju o dubljim značenjima usađenima u njegove zidove.
Stara gradska jezgra
Kao i u slučaju Splita, stara jezgra Trogira također je šarmantna. Vjerujemo da će ti biti zanimljivo lutati uskim kamenim ulicama gdje možeš naići na različite male trgovine i kupiti jedinstvene suvenire.
Ručak
Iako je stari centar grada ispunjen zanimljivim i šarmantnim restoranima, za ručak u Trogiru preporučujemo obiteljski restoran "Franka", koji će te oduševiti pristupom i ukusnom hranom.
Obavezno probaj jedan od njihovih jedinstvenih koktela također. Za desert, predlažemo slastičarnicu "Bella", gdje možeš probati sladoled vrhunske kvalitete koji je voljen i od strane turista i lokalaca.
Tvrđava Kamerlengo
Tvrđava Kamerlengo smještena je na zapadnom dijelu poluotoka Trogira, izgrađena od strane Mlečana od 13. do 15. stoljeća kao vojna baza za njihove vojnike na ovom dijelu Jadranskog mora.
Dobila je ime po gradskom magistru Camerariusu. Danas je tvrđava postala multimedijalni centar s otvorenim kinom i pozornicom za različite kulturne događaje.
Posjećivanje je moguće svakog dana od 9 sati ujutro.

Glavni trg u Trogiru (Izvor: Unsplash)

Tradicinalna trogirska Kvadrilja (Izvor: TZ Trogir)

Kamerlengo tvrđava (Izvor: Unsplash)
DODATNO
Vrijeme i cijene brodskih linija možeš pronaći ovdje.
Dan 4: Otok Brač
Otok Brač je najveći i najbliži otok kopnu, udaljen samo 45 minuta vožnje trajektom iz grada Splita. Stoga nudi raznolike aktivnosti i mjesta za posjetiti, ali u ovom vodiču fokusirat ćemo se na najpopularniji grad na otoku - Bol.
Zlatni rat
Nemoguće ga je propustiti kada ste na otoku Brač s jednom od najljepših i posebnih plaža na svijetu.
Zlatni rat je plaža od šljunka koja mijenja svoj oblik prema hirovima Majke Prirode. Ovisno o strujama i vjetru, mijenja smjer vrha i tako fascinira svijet.
Kristalno čisto more privući će te da se osvježiš, a pogled na šumu i Vidovu goru u pozadini ćete ostaviti bez daha.
Ručak
Nakon dana provedenog na plaži, predlažemo da ručaš u centru grada. Sigurno ćeš pronaći nešto za sebe jer mnogi restorani njeguju mediteransku kuhinju i pružaju izvrsno gastronomsko iskustvo.
Vidova Gora
Vrh Vidovice iznad Bola čini otok Brač najvišim hrvatskim otokom, a s vrha možeš vidjeti Zlatni Rat iz ptičje perspektive.
To je slikovito mjesto jer druga prekrasna mjesta i otoci krase panoramu.
Do Vidove Gore možeš doći automobilom preko asfaltiranog puta ili planinarenjem iz Bola , ali preporučujemo ovu avanturu tijekom ili prije izlaska sunca.

Turisti u iščekivanju transporta u Bolu, Brač (Izvor: Unsplash)

Pogled na plažu Zlatni rat na otoku Braču (Izvor Unsplash)

Ribarska plaža (Izvor Unsplash)
Dan 5: Otok Brač
Ribarska plaža
Ribarska plaža smještena je na istoku grada Bola.Prekrasna je i manje posjećena u usporedbi s popularnim Zlatnim Ratom, udaljena samo 10 minuta hoda od centra Bola.
Stoljetne borove šume čine je slikovitom, a upravo na plaži možeš pronaći i restoran "Ribarska kućica".
Konoba Kopačina
Osim klasičnih dalmatinskih jela, janjetina je tradicionalna na otoku Braču.
Preporučujemo konobu "Kopačina", mjesto koje postaje obavezno posjetiti prilikom posjeta Bolu, a nalazi se u Donjem Humcu, 7 km od Supetra.
Ovaj mali grad ima dugu i bogatu povijest obrade poznatog bračkog kamena i dom je nekoliko istaknutih umjetničkih obitelji.
Blaca pustinja
Samo ime pustinje dolazi od skupine stanovnika koji su živjeli na tom području.
S prvom pojavom kršćanstva pojavljuju se pojedinci koji su živjeli u potpunoj samoći, tzv. pustinjaci.
Danas se ovdje nalazi muzej gdje su izloženi stari namještaj, kuhinje, blagovaonice i različiti stilovi sobnog namještaja. Većinu muzejske zbirke čine različiti astronomski instrumenti, bogata zbirka antiknog oružja i satova te bogata knjižnica s djelima napisanim hrvatskom ćirilicom - poljičkim pismom.
Blaci se može pristupiti na dva načina.
Prvi je automobilom kako biste došli do sjeverne strane. Put vodi prema Vidovoj Gori, ali može biti zahtjevno za niža vozila, zbog čega preporučamo ostavljanje vozila i pješačenje kroz napušteno selo Dragovode do Blace pustinje.
Drugi način je brodom, s južne strane. Dolaskom u uvalu Popovo, trebat će ti dodatnih 45 minuta hoda do Blace pustinje.
S obzirom da u pustinji nema trgovina, pobrini se da imaš dovoljno vode i hrane sa sobom.
Dan 6: Otok Hvar
Zaključujemo našu turneju s posljednja dva dana na sunčanom otoku Hvaru, poznatom kao najsunčanija destinacija u Hrvatskoj, s impresivnim prosječnim brojem od 2700 sati sunčeve svjetlosti godišnje.
Otok Hvar oduševljava svojim slikovitim krajolicima, povijesnim šarmom i živom kulturom, obećavajući nezaboravno iskustvo okupano toplim sjajem mediteranskog sunca.
Stari grad
Započni očaravajuće jutro istraživanjem povijesnog jezgra Hvara, počevši od Starog Grada.
Prošetaj njegovim šarmantnim ulicama, uranjajući u bogato nasljeđe grada.
Ljubitelji kave pronaći će blaženstvo u "Kava37", ugodnom baru koji nudi specijalne napitke. Za slatku poslasticu, nemoj propustiti deserte u "Sweet Republic Hvar".
Franjevački samostan
Šetajući duž obalne šetnice od Hvarske pjace, kroz živahnu Rivu, nabasati češ na predivni franjevački samostan.
Unutar mirnih okvira samostana čeka te riznica muzejskih eksponata. Otkrij zbirke koje sežu od grčkih, rimskih i mletačkih novčića do liturgijskih posuda, drevnog atlasa kartografa Ptolomeja i rijetkih primjeraka amfora. Zidovi ukrašeni slikama venecijanskih umjetnika dodaju umjetnički dodir već zadivljujućoj arhitekturi.
Vrhunac ture je slika Posljednje večere, dimenzije 2 x 8 metara, prizor koji ostavlja svakog posjetitelja bez daha.
Falko plaža
Pješice, lako dostupna iz centra Hvara, Falko plaža je nezaobilazna destinacija svih ljubitelja pješčanih plaža.
Također, na istoj se nalazi istoimeni bar koji poziva posjetitelje da uživaju u osvježavajućim koktelima i autentičnim dalmatinskim jelima, stvarajući savršeni ambijent na dohvat ruke od centra Hvara.
Dan 7: Paklinski otoci
Smješteni nedaleko od grada Hvara, Paklenski otoci dobili su ime po "paklini", što označava smolu od bora koja se povijesno koristila u popravcima brodova.
Prostirući se oko 10 kilometara, ova skupina otoka sastoji se od dvadesetak otočića prekrivenih niskim borovim šumama.
Ovaj raj čini jedno od najljepših mjesta otoka Hvara, s brojnim primamljivim uvalama i kristalno čistim morem.
Za potpuno iskustvo, razmotri opciju vođene ture otocima s uključenim ručkom.
Alternativno, ako posjeduješ dozvolu za vožnju broda, iznajmljivanje malog broda omogućuje personalizirano istraživanje Paklinskih otoka, s troškovima najma od 60 do 250€ dnevno, ovisno o vrsti broda i veličini grupe.
Cijene organiziranih tura s ručkom obično koštaju oko 55€.

Otok Hvar (Izvor: Unsplash)

Stara jezgra Hvara (Izvor: Unsplash)

Toranj franjevačkog samostana, Hvar (Izvor: Unsplash)