
Top 10 destinacija za vikend putovanje u prirodi: Hrvatska & BiH
1 veljače, 2025
Rivijera Crikvenica: TOP 5 plaža
17 ožujka, 2025Zamisli mirne plaže smještene u stjenovitim uvalama s kristalno čistim morem te pozadinom planina i drveća na horizontu Jadranskog mora.
Kristalno čisto more, pješčana plaža okupana suncem, ti — ležiš na ležaljci, hlad divlje palme mazi tvoje lice.U jednoj ruci tvoj novi najdraži roman, a u drugoj osvježavajući koktel koji te priprema za nezaboravne provode. Ah, taj otočni život…
Ako ti sama pomisao na ovu scenu stvara uzbuđenje onda je Hrvatska savršena destinacija za tvoje sljedeće putovanje. Sa svoja 1244 otoka, otočića i hridi, nije ni čudo što je Hrvatska često nazivana “zemljom tisuću otoka”.
Kako ne bih pisao listu najboljih otoka koje moraš posjetiti (jer bi ih morao sve nabrojati) izdvojio sam nekolicinu najpopularnijih otoka koji ti obećavaju nezaboravnu avanturu.
Lokacija otoka
Prostirući se uzduž 400 km duge obale, otoci čine jedinstveni obalni oblik koji je dobio i svoj naziv — Dalmatinski tip obale. Generalno, hrvatski otoci se mogu podijeliti u 4 skupine:
- Južna Dalmacija
- Centralna Dalmacija
- Sjeverna Dalmacija
- Kvarner
Od 50-ak otoka naseljenih tokom cijele godine velika se većina nalazi u području Dalmacije.
Neki od njih godinama su neizbježna destinacija za turiste iz svih krajeva svijeta dok ostali pružaju osjet sporog mediteranskog načina života. Također, kako je većinom pristup ovim otocima moguć samo brodom, posjet njima daje i robinzonski dojam cijelom putovanju.
Kako do otoka? |
Glavni prijevoznici su Jadrolinija i Krilo, s trajektima i katamaranima koji povezuju kopno s većim otocima. Za više slobode, uvijek možete unajmiti brod ili organizirati privatni transfer. |
Kada je najbolje vrijeme za posjet? |
Najbolje vrijeme za istraživanje dalmatinskih otoka je od svibnja do rujna. Srpanj i kolovoz su najživlji, dok su svibanj i rujan idealni za mirnije uživanje u ljepotama Jadrana. |
Otoci Južne Dalmacije
Korčula

Raspored građevina sličan je uzorku riblje kosti (Izvor: Boris Kačan)
Zakorači unatrag kroz vrijeme posjetom otoka Korčule te doživi tisućljetnu povijest srednjovjekovnih gradskih zidina. Prošetaj ulicama raspoređenim u obliku riblje kosti, divi se visokim zidinama koje će te sigurno podsjetiti na Dubrovnik, istraži brojne uvale i plaže te upij opuštajuću atmosferu otoka.
Središnji grad Korčula rodno je mjesto svjetski poznatog putnika Marco Poloa, gdje se smatra da je odrastao prije početka svojih putovanja Orijentom. Srednjovjekovni duh otoka Korčule osim kroz arhitekturu može se doživjeti i kroz tradicionalni ples mačeva zvan Moreška.
Iako nazivan plesom, Moreška se prije može smatrati predstavom koja kombinira ples, pjevanje i vještinu rukovanja mačevima. Predstava prati priču o ljubavnom trokutu princeze i dvaju kraljeva koji su u međusobnom ratu.
Nakon lutanja otokom preporučio bih ti da zastaneš u jednom od lokalnih restorane te se zasladiš tradicionalnim desertom imena rožata i probaš lokalna vina — Grk i Pošip.
NE PROPUSTI: Ako se nađeš na Korčuli u kolovozu, posjeti mjesto Lumbarda te svjedoči zanimljivoj tradiciji utrke tovara.
Mljet

Otočić sv.Marija nalazi se na Velikom jezeru unutar otoka Mljeta (Izvor: Adriatic.hr)
Najšumovitiji i najzeleniji otok Jadrana, zaštićen je kao nacionalni park. Očuvana priroda, endemske biljne i životinjske vrste, slana jezera i povijesni značaj su ono što čini Mljet posebnim.
Slana jezera, prikladnih imena Veliko i Malo, simbol su nacionalnog parka i geomorfološki fenomen. Jezera su povezana bajkovitim kamenim mostovima,a okružena brojnim stazama za planinarenje, bicikliranje i šetanje.
Zanimljiva pojava, rijetko viđena bilo gdje u svijetu je otok Sveta Marija. Naime, ovaj mali otočić veličine 0.5 hektara smješten je na Velikom jezeru te se na njemu nalazi benediktinski samostan izgrađen u 12.st. Otkrij sve što ovaj jedinstveni otočić nudi obilazeći staze okolo samostana, a čak se možeš i okupati.
Mljet je kroz prošlost vezan uz brojne legende i mitove. A, legenda koja se posebno ističe je ona o Odiseju. Navodno, nakon strašnog brodoloma Odisej je spas pronašao baš na otoku Mljetu, gdje ga je božica Kalypso zatočila na dugih 7 godina. “Dokaz” ove priče je Odisejeva špilja čija modra boja, dobivena odsjajem sunca od bijeli kamen, zapanjuje i najveće pustolove.
Aktivnosti na Mljetu ima na pretek. Najviša točka otoka nalazi se na 514 m i pruža nesmetan pogled na Veliko i Malo jezero te okolne otoke. Također, na otoku se nalazi i 9 biciklističkih staza, kanui za najam, a ako si zainteresiran/na za istraživanje podmorja okušaj se u ronjenju.
NE PROPUSTI: Kupanje na plažama Velikoj i Maloj Sapulnari, plažama okruženim savršenom borovom šumom.
Otoci Centralne Dalmacije
Hvar

Hvarska Riva (Izvor: TZG Hvar)
Vjerovatno najpopularnija otočna destinacija u Hrvatskoj, bio bi sunčani Hvar.
Možda se pitaš — Zašto baš sunčani, zar nisu svi otoci takvi?
Vidiš, ono što čini Hvar jedinstvenim je količina sunčanih sati u godini (preko 2700 sati!)
Glavne zvijezde ovog otoka su Stari Grad i grad Hvar koji pružaju različita ali unikatna iskustva.
Grad Hvar lokacija je na kojoj možeš prošetati uz rivu i diviti se luksuznim jahtama kako se ljuljaju u gradskoj luci, a na kraju rive naići ćeš na prostrani gradski trg ispred stare barokne katedrale u centru. Zaviriš li u stare kamene ulice naići ćeš na mnoštvo restorana i barova koji poslužuju autentičnu lokalnu hranu.
Dok je grad Hvar prestižnija i življa lokacija, Stari Grad pruža malo opušteniju atmosferu. Najstariji grad u Hrvatskoj utemeljen je 384. pr.kr., a najpoznatija atrakcija u Stari Gradu bio bi Tvrdalj — stari renesansni dvorac izgrađen u 16.st u kojem se nalazi i ribnjak kojeg je izradio pjesnik Petar Hektorović.
Istraži srednjovjekovne zidine, kušaj lokalna vina i maslinovo ulje, te prošetaj uskim kamenim ulicama koje odišu poviješću.
Upravo zbog ove bogate povijesti i različitih kultura koje su vladale otokom nije ni čudo što je Hvar dom najvećih hrvatskih umjetnika i krcat starim spomenicima. Na Hvaru se nalazi i najstarije građansko kazalište u Europi. Također, poznat je i po velikoj količini lavande što potvrđuje i festival lavande koji se održava u srpnju i kolovozu.
Mjesto vrijedno spomena na otoku Hvaru definitivno je Vrbovska koje je često nazivano i “Hrvatskom Venecijom” zbog brojnih mostova i razine mora. A ako tražite mir i tišinu, mjesta stvorena za takav odmor bila bi ribarsko mjesto Jelsa i Sućuraj.
NE PROPUSTI: Izlet brodom do Paklenih otoka i kupanje u skrivenim uvalama!
Brač

Zračna snimka Sumartina (Izvor: Adriatic.hr)
Simbol Brača, a ujedno i česti poster Hrvatskog turizma bio bi Zlatni Rat u Bolu - plaža kojoj je dodijeljena nagrada najljepše plaže na svijetu. Okružena kristalno čistim morem i jedna od rijetkih pješčanih plaža na otoku posebna je zbog činjenice što mijenja položaj i oblik ovisno o vjetru.
Zanimljiva činjenica je da se na Braču nalazi najviša točka na Jadranu, Vidova Gora (778m). Do vrha se možeš popeti laganom ili zahtjevnom stazom s koje možeš vidjeti Italiju. Dodatni prirodni dragulj u blizini vrijedan posjete je Zmajeva špilja.
Bračka arhitektura karakteristična je po korištenju bijelog kamena upotrebljenog u izgradnji poznatih svjetskih građevina poput Dioklecijanove palače u Splitu, zgrade parlamenta u Beču pa čak i u izgradnji Bijele Kuće u SAD-u.
S južne strane otoka pronaći ćeš mnoštvo skrivenih uvala, špilja a i pustinju. Ne, nisi krivo čuo/la. Na otoku Braču zaista se nalazi pustinja pod imenom Blaca. Zanimljivo mjesto za posjetiti gdje se nalazi i antički samostan skriven u litici.
Najbolje mjesto za kušanje autentičnih okusa Brača sigurno je Muzej Uja. Saznaj sve o starom načinu izrade ulja uz pomoć starog kamenog mlina, iznenadi okusne pupoljke s ukusnim namazima od maslina ili pak probaj domaći džem od smokava.
NE PROPUSTI: Biciklističke ture kroz maslinike i vinograde.
Vis

Posjet Modroj špilji (Izvor: Unsplash)
Nekoć zatvoren za turiste i korišten kao vojna baza, a danas izolirani otok prepun netaknutih plaža i skrivenih obala, Vis je mjesto stvoreno za opuštanje tijela i uma koje pruža stvarni osjećaj dalmatinskog života.
Najudaljeniji naseljeni Hrvatski otok za nekolicinu poznat je i kao lokacija snimanja drugog dijela popularnog filma “Mamma Mia”.
Iako je Vis izbjegao masovni turizam za razliku od drugih otoka, dvije lokacije su neizbježni magnet za turiste željne te savršene Instagram fotke. Naime, radi se o plaži Stiniva i Modroj špilji na obližnjem Biševu.
Stiniva, plaža koja je nastala urušavanjem špilje, skrivena je iza visokih stijena te usko povezana s otvorenim morem. Zanimljiv izgled ove plaže uistinu je ono što je čini popularno pa stoga nije ni iznenađujuće da je proglašena najljepšom europskom plažom 2016. godine.
Ako se nalaziš u Komiži obavezno posjeti Modru špilju do koje možeš doći ukrcajući se na jednu od mnogih brodskih tura. Posebnost Modre špilje je njena boja koju dobiva prolaskom sunčevih zraka kroz podvodni otvor i na taj način stvara jedinstveno osvjetljenje i iskustvo. Samo znaj da su obe lokacije prekrcane turistima u ljetnom razdoblju pa ti preporučam posjet u što ranijem dijelu dana.
Autohtona jela koja možeš pronaći samo na Visu su viška i komiška pogača. Ove delicije su zamišljene kao međuobrok za vrijeme napornih ribarskih dana. Iako sastavom skoro pa jednake razlika je u tome što se viška pogača proizvodi od tijesta punjenog nadjevom od luka i inćuna, dok se komiška pogača pravi od tijesta s nadjevom od luka, usoljene ribe i rajčice.
NE PROPUSTI: Viško kulturno ljeto, Višku regatu i Viški plivački maraton (održavaju se kroz ljeto).
Šolta

Dvorac Marchi u Maslinici (Izvor: Adriatic.hr)
Smještena nadomak Splita, Šolta predstavlja skriveni dragulj Jadrana. Iako susjed uzbudljivom Braču, Šolta spada pod mirnije i manje poznate otoke Jadrana.
Zanimljivost koju dijele Šolta i Brač bio bi maleni otočić Mrduja. Ovaj otočić razlog je tradicionalne manifestacije “Potezanje Mrduje”, čiji pobjednik osvaja “vlasništvo” nad samom Mrdujom. A do pobjednika ove humoristične priredbe se dolazi jednostavnom igrom potezanja konopa koji je privezan za kraj svakog otoka. Poslije događanja koje je s godinama postala prava atrakcija za turiste, održava se pučka fešta s ukusnom hranom i domaćim vinom.
Glavno mjesto bila bi Maslinica koja je turistički ali i nautički centar otoka. Otkrij čar ovog malenog ribarskog mjesta istražujući malenu lučicu, staru arhitekturu poput dvorca obitelji Marchi ili budi dio jedne od mnogih ljetnih zabava.
Ako si ljubitelj aktivnog odmora Šolta je definitivan izbor za tebe. Od pješačkih i biciklističkih staza koje te vode kroz pravi dalmatinski krajolik do ronjenja na olupini broda ili pak istraživanja otoka kanuom, ovaj otok ima sve.
NE PROPUSTI: Posjeti Nečujam te se u uvali Piškera namaži blatom za koje kažu da je ljekovito.
Otoci Sjeverne Dalmacije
Dugi otok

Svjetionik Veli Rat, sagrađen 1849, ujedno je i najviši svjetionik na Jadranu (42m) (Izvor: Adriatic.hr)
Na samo 2 sata vožnje trajektom iz Zadra stići ćeš do Dugog otoka. Kako samo ime govori, otok je razvučen na preko 45 kilometara dužine pa ti preporučam da ga posjetiš s autom.
Prva destinacija otoka vrlo vjerovatno će ti biti Sali, zanimljivi mali ribarski gradić čija skromonst pruža idealnu atmosferu za laganu šetnju kamenim uličicama. Prilikom posjete rivi u Saliu iznenadit će te i malo mjesto stvoreno za opuštanje. “Linčarnica” ili mjesto za ljenčarenje koje je prvobitno korišteno od strane ribara a danas izvrsna lokacija za izležavanje turista od zamornih vrućina.
Posebno mjesto Dugog otoka zasigurno je Park Prirode Telaščica — lokacija koja se ističe zbog svoje kontrastne ljepote. S jedne strane obilježen strmim i stijenovitim klifovima a s druge bogat s mirnim i zavučenm plažama. Neizostavno mjesto na otoku koje moraš doživjeti je slano jezero Mir. Također u akvatoriju parka vidjeti ćeš i potpuno ravan otok imena Taljurić. Neobičan otočić plosnatog oblika zapravo je kamena ploča nastala okomitim taloženjem vapnenca. Za obilazak Telašćice i upijanje njene prirodne ljepote trebat će ti jedan dan.
Dodatna zanimljivost Dugog otoka je ta što su na njemu pronađeni ostaci “najstarijeg dalmatinca” Šime, stari čak 11 000 godina. Bogatstvo arheoloških nalazišta ne iznenađuje kako je otok oduvijek bio naseljen zbog bujnog morskog životinjskog svijeta.
Spomenuo sam pitome plaže, a najpoznatija od svih je ona imenom Sakarun. Prirodna ljepota bijelog pijeska te prozirnost mora čine ovu plažu jednom od najljepših plaža u Hrvatskoj. Dužine oko 300 metara i iznimno niske dubine, idealna je za obitelji s djecom. Na njoj možeš pronaći i ugostiteljske objekte stoga ne moraš brinuti o hrani i piću.
NE PROPUSTI: Prvi vikend u kolovozu se održava trodnevna manifestacija “Saljske užance”.
Pag

Pašku čipku možeš kupiti direktno od proizvođača (Izvor: Adriatic.hr)
Novalja — neizbježna lokacija svakog partijanera dom je svjetskih i domaćih glazbenih festivala. Sva party akcija održava se na popularnoj plaži Zrće koja uz bogat izbor noćnih klubova nudi i širok izbor aktivnosti od kojih bi izdvojio bungee jump i vožnju jet ski-jem.
Međutim, to nije jedina stvar koja privlači turiste na jedan od najposjećenijih otoka Hrvatske.
Pag je primarno poznat po proizvodnji soli što potvrđuje razvijenost industrije na otoku, a i činjenica da je solana Pag prva u Hrvatskoj dobila oznaku izvornosti.
Prvoklasni ručni rad nije nepoznat pojam na Pagu, što dokazuje tradicionalna paška čipka koja je doputovala do Bečkog dvora gdje je Marija Terezija imala svoju osobnu pašku čipkaricu. Simbol Paga spomenut je u davnom 15.stoljeću kao predmet visoke kvalitete izrade različitih motiva i uzoraka.
Ali, po meni, najbolji tradicionalni proizvod otoka Paga je definitivno njegov — sir. Specifičan okus i snažne arome rezultat su tradicionalne recepture i prirodnih sastojaka.
Zanima li te povijest ovog otoka znaj da je do 19.st. grad Pag bio okružen obrambenim zidinama čija najveća gradska vrata, Porta Marina, stoje i danas. Najbolji dio povijesne arhitekture zasigurno je kula Skrivanat koja ljeti često ugošćuje ljetni program kulturne zabave.
A kada te vrućine potaknu na kupanje potraži neke od brojnih skrivenih plaža otoka. Samo imaj na umu da možeš naići i na nudiste.
Rekao bih da su plaže Ručica i Beritnica obavezne za posjetiti zbog zanimljivog okoliša koji podsejća na površinu Marsa. Surovi krajolik bez vegetacije, bijeli pijesak i čisto more čine ovih plaža zaista je nevjerojatan. A, ako tražiš opuštenije plaže koje su pristupačnije za kupanje s obitelji istraži plaže Planjka (Trinćel), Čista i Caska.
NE PROPUSTI: U mjestu Lun nalaze se Vrtovi lunjskih maslina koji kriju masline stare 1600 godina.
Dalmatinski otoci nisu samo destinacija – oni su način života. Svaki od njih ima svoju priču, atmosferu i posebne čari koje te neće ostaviti ravnodušnima.
Bilo da se želiš zabavljati, opuštati, istraživati ili uživati u gastronomiji – jedno je sigurno: Dalmacija je uvijek dobra ideja!