
Zamke koje bi trebali izbjegavati na odmoru u Hrvatskoj
21 kolovoza, 2024
5 najljepših plaža poluotoka Pelješca
26 kolovoza, 2024Ljudi su bića navika i ponavljanja.
Naš mozak je “kalibriran” da prepoznaje uzorke kako bih povećao šansu za preživljavanje.
Međutim, kako više ne živimo u dobu gdje nam život svaki dan visi o niti, ljudski mozak se prilagodio modernim uzorcima.
Zato, na primjer, kada čuješ da netko putuje u Francusku, prva destinacija koja ti padne na pamet je Pariz.
Isto tako kada ti netko spomene Hrvatsku vjerojatno ćeš pomisliti na popularne destinacije poput Dubrovnika, Splita i Rovinja.
E pa baš iz tog razloga ja kažem…DOSTA.
Vrijeme je da mjesta zasjenjena popularnošću turista dobiju svojih 5 minuta slave. Stoga ti donosim popis nezaobilaznih mjesta na hrvatskoj obali koja će ti uz autentičnu kulturu pokazati i prizore koji nisu na svakoj Instagram “razglednici”.
Trsteno

Počinjemo s malim gradićem, udaljenim samo 20 km sjeverno od Dubrovnika čija povijest datira iz davnog 5.stoljeća. Trsteno je poznato po svojoj prirodnoj ljepoti, bogatoj vegetaciji i naravno, po Arboretumu.
Ako se vratimo nekih 700 godina u povijest vidjet ćemo da su dubrovački plemići prepoznali šarm ovog mjestašca te su počeli s izgradnjom svojih ljetnih oaza za odmor. Najveća i najpoznatija od njih je upravo Arboretum Trsteno.
Prostirući se na oko 25 hektara, najstariji spomenik parkovne kulture u Hrvatskoj predstavlja dom za više od 400 vrsta drveća, grmlja i druge vegetacije. Uz baroknu fontanu s kipom rimskog boga Neptuna, imat ćeš priliku vidjeti i kapelu sv.Jeronima iz 17.st, akvedukt iz 15.st i staru mlinicu za masline.
A ako si veliki fan “Igre prijestolja”, prepoznat ćeš da su se upravo na ovoj lokaciji snimale scene iz palača, vrtova i dvoraca poznatog King's Landinga.
Nakon šetnje, produži do neke od predivnih plaža u blizini. Najpopularnije su plaža Štikovica i plaža Brsečine.
Ston

Na nekih sat vremena vožnje od Dubrovnika smješten je Ston, gradić poznat po 3 stvari — gradskim zidinama, solanama i kamenicama.
Poznate kao “europski kineski zid”, gradske zidine koje okružuju Ston nose titulu najduže obrambene građevine u Europi. Sagrađen u 14. i 15. stoljeću kao dodatna obrana Mletačke Republike i kao zaštita unosnih solana, zid se sastoji i od 3 tvrđave — Veliki Kaštil (Ston), Korula (Mali Ston) i Prodzvizd. Originalne duljine oko 7 km, ove zidine danas se protežu na 5 km zbog rušenja nastalog tokom propasti Mletačke Republike i kasnije zbog uporabe kamenja za izgradnju novih građevina.
Zidine su otvorene za posjetitelje, a sve informacije o ulaznicama možeš pronaći ovdje.
Ako si sportskog duha možeš se okušati i u utrci Ston Wall Marathon.
Izgrađene oko 13. st., solane su bile od velikog značaja i izvora bogatstva Mletačke Republike. Danas se proizvodnja nastavlja na tradicionalni način a, ako želiš imaš priliku i sam proizvoditi sol kako postoje ljetne radionice u kojima možeš naučiti sve o proizvodnji soli.
Poželiš li kušati “najbolje kamenice na svijetu”, prošetaj 1.5 km prema Malom Stonu na gornjoj strani poluotoka. Najbolje vrijeme za posjetu bi bio ožujak, kako se tada svake godine održava festival kamenica na kojem uz ovaj “afrodizijak” možeš kušati i lokalna vina.
Omiš
Prvi veći grad 25km južno od Splita, Omiš, idealna je baza ukoliko planiraš provesti aktivni odmor. Smješten na ušću rijeke Cetine, blizu je svim riječnim i morskim aktivnostima koje ti padnu na pamet.
Veliki dio povijesti Omiša su — gusari! Možda malo teško za povjerovati, ali upravo omiški gusari su predstavljali strah i trepet na tom području Jadranskog mora. Kasnije, nakon pada pod vlast Venecije, Omiš je izrastao u grad kakvim ga vidimo i danas. Priča o gusarima daleko je od kraja zato što se svakog 18. kolovoza održava piratska bitka u kojem se rekreira bitka dvaju gusarskih brodova uključujući pištolje, topove i mačeve (naravno, sve je za predstavu).
Na brdu iznad Omiša postoje 2 tvrđave, Fortica i Mirabella koje su spomenuti gusari koristili za uočavanje opasnosti. Obje tvrđave otvorene su za posjetitelje i pružaju predivne prizore okolice.
Preporučam ti da skokneš i do Radmanovih Mlinica na opuštanje u prirodi i kušanju tradicionalnih jela u istoimenom restoranu.
Primošten

Primošten, panorama (Izvor: Adriatic.hr)
Primošten, ujedno često nazivan i “grad plaža”, malo je mjesto smješteno između Šibenika i Splita. Okružen brojnim pješčanim plažama (nemoj propustiti kupanje na Raduči i Mari) privlači pitoresknim krajolikom i autentičnim mediteranskim duhom.
Glavna atrakcija Primoštena bila bi njegova starogradska jezgra koja sa svojim uskim kamenim uličicama, tradicionalnim restoranima i bogatom ponudom tradicionalnih folklornih priredbi tijekom ljetne sezone mami turiste iz svih krajeva svijeta. Šetnjom do vrha same jezgre naići ćeš na crkvu sv.Jurja pokraj koje možeš svjedočiti, kako lokalci kažu, najljepšem zalasku sunca na hrvatskoj obali.
S druge strane, nalazi se simbol grada Primoštena — kip Gospe od Loreta na brdu Gaj. Šetnja do kipa traje otprilike sat vremena, ali uvijek možeš doći i automobilom (direktno s magistrale). Pokraj ove atrakcije nalazi se i kafić u kojem se možeš osvježiti uz prekrasni panoramski pogled na sam Primošten.
Nin

Proizvodnja soli u Ninu (Izvor: TZ Nin)
Na malom otočiću u plitkoj uvali pokraj Zadra, sakrila se kolijevka Hrvatskog naroda. Dom ranih kneževa i kraljeva povezan s 2 mosta sagrađena u 16.st., imao je značajnu ulogu u Hrvatskoj povijesti.
Prije nego dođeš u Nin, obvezno svrati do Crkve sv. Nikole za koju se smatra da je mjesto krunjenja čak 7 hrvatskih kraljeva. Dok si tamo pokušaj zamisliti prizor tada budućeg kralja kako, na konju, prilazi crkvici na brdašcu te se predstavlja narodu simboličnim ritualom — mačem bi zasjekao na sve 4 strane svijeta.
Na ulazu u ovaj povijesni gradić dočekat će te kip Kneza Branimira, prvog hrvatskog vladara.
Malo kasnije, prelaskom starog mosta, naići ćeš na kip Grgura Ninskog kojem ni slučajno ne smiješ propustiti protrljati nožni palac kako bi te pratila sreća. Blizu kipa ugledat ćeš Crkvu sv. Križa, sagrađena i nepromijenjena od 9.st., poznata kao “najmanja katedrala na svijetu”.
S obzirom da ćeš relativno brzo iskusiti Nin, zaputi se na sjeverozapad i svrati do Kraljičine plaže, na kojoj se možeš namazati ljekoviti blatom.
Nakon kupanja u blatu možeš posjetiti solane i saznati o antičkoj proizvodnji soli, a imati ćeš mogućnost zgrabiti autentični suvenir u Muzeju Soli. Nedodirnuta priroda područja solane je dom endemskih ili ugroženih životinja, posebice ptica, stoga prošetaj drvenim stazama i uživaj u prirodnim ljepotama.
Tisno

Most u Tisnom (Izvor: Pixabay)
Tisno je dobilo ime po uskom morskom prolazu između kopnenog i otočnog dijela, širokom svega nekoliko metara. Poznat po mostu koji ga spaja izgrađenom u 16.st. zbog obrane od čestih invazija turaka.
Nevjerojatne dalmatinske kamene kuće i uske ulice, široki trgovi i rasprostranjena mediteranska vegetacija, uz dugačku rivu, mnoštvo tradicionalnih restorana i suvremenih događanja, čine Tisno istinski ugodnim okruženjem.
Za vrijeme ljetne sezone, Tisno je mjesto održavanja brojnih festivala i priredbi od kojih je najpoznatija “Igre na Korentu” gdje se natjecatelji s otočne i kopnene strane natječu u brojnim sportskim aktivnostima. Kao dodatna prepreka, a i razlog naziva ovih igara je snažna morska struja koja prolazi ispod tišnjanskog mosta.
Tribunj

Crkva sv. Nikole (Izvor: Adriatic.hr)
Ovaj mali gradić, ujedno smatran kao jedan od najljepših na hrvatskoj obali, smjestio se u srcu Dalmacije te je poznat upravo po svom geografskom položaju i podjeli starog i novog urbanog dijela grada. Naime, stara jezgra grada nalazi se na otoćiću koji je s kopnom povezan kamenim mostom na koji su se stanovnici povukli prilikom napada Turaka. Zbog velike populacije nastalo je mnogo tijesnih ulica sa zbijenim kućama što Tribunju daje njegov unikatni izgled.
Na istoimenom brdu, smještena je crkvica sv. Nikole iz 15. st. koji je ujedno i zaštitnik mjesta. Zbog prirodne ljepote ovaj prepoznatljiv motiv Tribunja postao je popularna destinacija za vjenčanja mladih parova iz cijele Hrvatske.
Laganom šetnjom ili vožnjom bicikla možeš obići živopisno zaleđe Tribunja i Maslinske pute koji će te provesti kroz vinograde i maslinike opasane suhozidima i urešene tradicionalnim težačkim kućicama – bunjama.
Skradin

Skradinske ulice (Izvor: Adriatic.hr)
Jedan od najstarijih gradova Hrvatske, Skradin, omiljeno je ljetno odmaralište Bill Gatesa već nekoliko godina. Njegova stara jezgra, koja je u cijelosti zaštićena kao spomenik kulture, ostavit će te bez daha s tradcionalnim motivima zvonika, kamenih uličica i šarenih fasada nastalih pod utjecajem Venecije u 18. i 19. stoljeću.
Atrakcije koje jednostavno ne smiješ propustiti se pogled na grad s utvrde Turina, do koje ti treba 10-ak minuta pješačenja, Muzej oldtimer-a koji se nalazi u parku Scardona i nacionalni park Krka kojem upravo Skradin čuva ulaz.
Od bogate gastro ponude koju ovo mjestašce nudi, moram izdvojiti skradinski rižot koji je toliko oduševio poznatog chefa, Anthony Bourdaina, da je izrazio želju zaplivati u loncu u kojem je jelo spremljeno. Nakon slasnog rižota obavezno se zasladi s komadom lagane skradinske torte napravljene od oraha i čokolade..
Labin

Prilikom turneje Istarskim poluotokom, negdje na pola puta između Opatije i Pule, šareni gradić imenom Labin bi trebao biti na svačijoj bucket listi. Smješten na malom brdašcu, na oko 320 m nadmorske visine, ovo mjesto odiše mješavinom hrvatskog i talijanskog “štiha”.
Najveća atrakcija Labina bio bi upravo on, odnosno njegova stara gradska jezgra koja, sa svojim šarenim starim kućama pruža autentični ambijent. A kako u povijesnom dijelu Labina nema automobila, možeš bezbrižno lutati kamenim ulicama koje skoro na svakom koraku pružaju priliku stvaranja savršene fotografije.
Nakon razgledavanja gradskih trgova, crkvica i mnoštva malih umjetničkih galerija, odmor možeš potražiti u jednom od lokalnih barova ispijajući cappuccino ili utaži glad u jednom od tradicionalnih restorana bogate gastro ponude Labina.
Lovran

Gradska Lučica (Izvor: Adriatic.hr)
Još jedna neizostavna destinacija, smještena u Kvarnerskom Zaljevu, bio bi Lovran.
Ono što čini Lovran posebnim je kombinacija starog grada, romantične lučice i 12 km duge šetnice. Okružen predivnim plažama duž obale, restoranima koji služe svježe ulovljenu ribu te piktoresknom panoramom koju čine tradicionalne vile, nije ni čudo što ovo nostalgično mjesto ima turističku povijest koja seže čak 100 godina unazad.
Simpatični gradić ime je dobio po biljci lovora, koja se u antičkim vremenima smatrala svetim drvetom, a čije su se grančice darivale pobjednicima i pjesnicima kao znak slave. Šume lovora u okolici Lovrana smatraju se najljepšim na svijetu.
Za vas koji žudite za aktivni tip odmora, možete se ispuhati u okolnom parku prirode Učka i njenom planinskom vrhu Vojak, prolazeći prekrasnim pješačkim i biciklističkim stazama.