
4 mjesta koja morate posjetiti na otoku Braču
25 ožujka, 2025Iako s oko 4 milijuna stanovnika ne spada u svjetski vrh te se smatra razmjerno malom zemljom u odnosu na broj stanovnika, Hrvatska je država koja ostvaruje impresivne sportske uspjehe, kako u ekipnom, tako i u indvidualnom sportu.
Jedna od najblistavijih sportskih godina u kojoj su naši sportaši nizali uspjeh za uspjehom svakako je 2018. godina. Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je srebrnu medalju na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji.
No, osim toga, ona je dom i rodno mjesto nevjerojatnih individualaca koji su svojim znanjem, izumima i otkrićima promijenili tijek povijesti. Koliko god to kataklizmički zvučalo, da nije bilo izumitelja i znanstvenika poput Nikole Tesle, Ruđera Boškovića ili Fausta Vrančića, teško bismo mogli zamisliti moderni život.
Za mnoge nepoznanica, no veliki broj svjetski poznatih ličnosti vuče korijene iz ovih krajeva s obzirom na emigraciju naroda ponajviše u Australiju, Južnu Ameriku i Sjedinjene Američke Države. Stoga ne čudi kako je recimo Marko Polo, svjetski poznati moreplovac, istraživač i trgovac rodom s otoka Korčule!
Mnogi današnji poznati glumci, pjevači i sportaši dio su svjetski raširene mreže hrvatske dijaspore poput Mire Furlan, izumitelja zeppelina, Davida Schwartza, Johna Malkovicha, Rudy Tomjanovicha, Billa Belichicka, pa čak i legendarnog Diega Maradone!
Za sve koji ne znaju, u nastavku Vam donosimo listu najpoznatijih Hrvata!
Znanstvenici i izumitelji
Nikola Tesla
Možda i najpoznatije ime koje se povezuje s Hrvatskom i bez čijih se izuma ne može zamisliti današnji svijet je Nikola Tesla. Rođen u Smiljanu pored Gospića, gradskom centru u geografskoj regiji Lika, Nikola Tesla je
električni inženjer i znanstvenik, Tesla je prije svega zaslužan za otkriće izmjenične struje koje je olakšalo proces proizvodnje električne energije i njenu masovnu upotrebu. Da nije bilo Tesle, možda ni najveći izum modernog doba, Internet, ne bi bio dostupan. Sada pokušajte zamisliti život bez Interneta i razmislite još jednom o veličini ovog izumitelja i istinskog genijalca.
Ako namjeravate u posjet Smiljanu pored Gospića, možete upoznati i sve ljepote Like, posjetiti Plitvička jezera ili doći do mora u svega sat vremena vožnje!
“Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje.” —

Memorijalni centar u Lici posvećen Nikoli Tesli (Izvor: Unsplash)
Ruđer Bošković
Ruđer Bošković jedan je od najpoznatijih znanstvenika, filozofa, astronoma, fizičara i matematičara rodom iz Dubrovnika. Najviše će ostati zapamćen po astronomskim dostignućima te proučavanju strukture same materije.
Njegovi temelji i znanstveni doprinosi bili su i nekoliko stoljeća ispred svog vremena te postavili temelje za istraživanja najvećih koji su došli iza njega poput Alberta Einsteina.
Model atoma, zajednička teorija sila, mehaničko kretanje materije, teorija o kretanju astronomskih objekata, zakoni optike i optički izumi, ispitivanja zakona geofizike samo su neki od elemenata i polja u kojima je Ruđer Bošković ostavio traga, pokrenuo revoluciju izuma i postavio temelje današnjim istraživanjima i otkrićima.
Za posjet rodnom kraju Ruđera Boškovića, potražite smještaj u Dubrovniku i okolici po niskim cijenama!
Slavoljub Penkala
Jedan od izumitelja i znanstvenika koji je promijenio i modernizirao svijet oko sebe je Slavoljub Penkala. Poljak rođen u Slovačkoj, živio je i djelovao u Zagrebu.
Zaslužan je za između 70 i 80 patenata koji pokrivaju čitav raspon različitih područja. No, ostat će u povijesti zapamćen kao kreator prve rotirajuće olovke i nalivpera koji je modernizirao tadašnji način pisanja u čitavom svijetu. Zbog toga se ime penkala i njen korijen riječi zadržao u gotovo svim svjetskim jezicima.
Osim po tome, Penkala je poznat i kao jedan od pionira avijatičara u Hrvatskoj. Sudjelovao je u izradi prvog hrvatskog aviona s dva sjedala te je zaslužan za prvi let iznad Zagreba. Osim po izumima i znanstvenom dijelu rada, Penkala je svojim izumima htio dati i masovnu, uporabnu vrijednost. Patentirao je i iglu za gramofonsku ploču, termos bocu, baterijsku anodu, rotirajuću četkicu za zube, deterdžent za rublje, lijek protiv reume i još mnogo toga.
Faust Vrančić
Današnji zaljubljenici u adrenalinski i avanturistički turizam imaju padobran u svojoj standardnoj opremi ili traže takav tip aktivnosti na svom odmoru. Zanimljiv je podatak kako je isti izumljen prije više od 400 godina te je njegov izumitelj iz Hrvatske imena Faust Vrančić!
Ovaj pisac, znanstvenik i inženjer je rođen i pokopan u Šibeniku te se smatra jednim od glavnih osoba renesanse i najvećim izumiteljem na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. U njegovom kapitalnom djelu, Machina Novae predstavio je više od 56 tehničkih izuma, projekata i konstrukcija. Osim padobrana, u njemu je predstavio ideju visećih mostova koja će biti prihvaćena i implementirana tek 200 godina poslije.
U njegovu čast danas postoji Memorijalni centar u Prviću kod Šibenika kojeg možete posjetiti radnim danom, a smještaj u okolici garantira vam nezaboravno ljeto prepuno novih iskustava, znanja i uspomena!
Mate Rimac
Mate Rimac nije samo poduzetnik, već simbol inovacije i upornosti. Rođen u Livnu, odrastao u Svetoj Nedelji, pretvorio je hobi u globalni uspjeh. Sve je počelo kada je u garaži prepravio stari BMW u električni bolid, a danas Rimac Automobili predvode svjetsku električnu revoluciju s modelom Nevera, najbržim električnim hiperautomobilom na svijetu.
Od odbijanja investitora do suradnje s Porscheom i Bugattijem, njegov put bio je sve samo ne lak. No, Rimac Grupa danas ne proizvodi samo aute, već razvija i napredne tehnologije za budućnost mobilnosti. Njegova priča dokaz je da vizija i strast mogu, iz male radionice, promijeniti cijelu industriju.
Marin Soljačić
Marin Soljačić je suvremeni znanstvenik iz Dubrovnika koji danas predaje na prestižnom MIT-u u Sjedinjenim Američkim Državama. Njegovo najpoznatije postignuće je razvoj tehnologije bežičnog prijenosa električne energije, čime je napravljen značajan korak prema svijetu bez kablova. Soljačić je jedan od vodećih stručnjaka u području fotonike i kvantne fizike te redovito sudjeluje u projektima koji oblikuju budućnost tehnologije. Njegova dostignuća potvrđuju kako Hrvatska i dalje ima briljantne umove koji pomiču granice znanosti.
Lavoslav Ružička
Jedan od hrvatskih nobelovaca, Lavoslav Ružička, rođen u Vukovaru, ostavio je neizbrisiv trag u svijetu kemije. Njegova istraživanja u području organskih spojeva donijela su mu Nobelovu nagradu 1939. godine. Ružička je bio pionir u proučavanju hormona i parfemskih spojeva, a njegovi radovi postavili su temelje modernoj farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Bio je i mentor mnogim znanstvenicima, među kojima je i drugi hrvatski nobelovac – Vladimir Prelog.
Vladimir Prelog
Rođen u Sarajevu, a školovan i znanstveno formiran u Zagrebu i Zürichu, Prelog je 1975. godine osvojio Nobelovu nagradu za kemiju za svoj rad na stereoizomerima i razjašnjavanju struktura organskih molekula. Njegov doprinos znanosti bio je ključan u razvoju lijekova i sintetičkih spojeva koje danas koristimo u svakodnevnom životu. Prelog je bio i ponosni promotor mladih znanstvenika te dokaz kako hrvatski umovi mogu ostaviti svjetski trag.
Umjetnici i književnici
Ivan Meštrović
Ivan Meštrović nije samo oblikovao kipove, već i priče u kamenu i bronci. Rođen 1883. u Dalmatinskoj zagori, crpio je inspiraciju iz narodnih legendi i moderne umjetnosti, stvarajući djela koja krase svjetske gradove.
Njegovi kipovi, poput "Grgura Ninskog" i "Povijesti Hrvata", odišu snagom i emocijama, pričajući priču o identitetu i borbi naroda. Kao prvi živući umjetnik s izložbom u njujorškom Metropolitanu, ostavio je neizbrisiv trag. Meštrovićevo nasljeđe i dalje fascinira – priče koje je oblikovao ostaju vječne.
Ivo Andrić
Jedan od najpoznatijih i svjetski priznatih književnika 20. stoljeća je Ivo Andrić, osvajač Nobelove nagrade za književnost 1961. godine. Rođen u Bosni i Hercegovini, Andrić je proveo većinu života u Zagrebu i Hrvatskoj, no rodni kraj mu je ostao vječna inspiracija zbog čega je i nagrađen najvećom nagradom u svijetu književnosti!
Neki od njegovih najpoznatijih djela su Travnička kronika, Nemiri, Prokleta Avlija, Lica, Zapisi o Goji te Most na Drini Ćuprija kao kapitalno djelo objavljeno 1945. godine koja su prevedena na većinu svjetskih jezika!
“Čovjek koji ne voli nije sposoban osjetiti veličinu tuđe ljubavi, ni snagu ljubomore, ni opasnost koja se u njoj krije.” —
Marko Marulić
Marko Marulić (1450.–1524.), splitski pjesnik i humanist, danas se smatra ocem hrvatske književnosti. Njegovo najpoznatije djelo, „Judita“ (1501.), prvi je ep na hrvatskom jeziku, koji je postavio temelje hrvatske književne tradicije i bio ispred svog vremena.
No, Marulić nije bio samo pjesnik – bio je i filozof i moralist. Djela poput „Evanđelistara“ i „De institutione bene vivendi“ postigla su veliki uspjeh širom Europe, a čitala su se na dvorovima i u papinskim krugovima.
Iako je prošlo više od 500 godina, Marulićevo naslijeđe živi i danas. Njegovo ime nosi najprestižnija hrvatska književna nagrada, a njegova djela i dalje inspiriraju mnoge generacije pisaca i čitatelja.
Branko Lustig
Osoba koja je ostavila najviše traga u svijetu filma je pokojni Branko Lustig. Ovaj filmski producent jedina je osoba s ovih prostora s čak dva osvojena Oskara. Prvi je osvojio za Schindlerovu listu 1994, a drugi za film Gladijator 2001. koji se smatraju jednim od remek djela u svijetu filma.
Osim spomenutih filmova, Lustig je sudjelovao i u produkciji filmova kao što su Američki gangster, Hanibal, Pad Crnog Jastreba, Kraljevstvo nebesko i još u mnogim drugima na različitim ulogama i funkcijama.
Dobio je i počasni orden kneza Trpimira, počasni je građanin rodnog Osijeka, najvećeg grada D1 regije u Hrvatskoj, a njegov opus vječno živi u nevjerojatnim filmovima koji do danas ostavljaju bez daha onog koji pogleda samo neki od spomenutih blockbustera!
Sport
Janica Kostelić
Sportašica Janica Kostelić, naša je najpoznatija i najuspješnija sportašica ikad. S bratom Ivicom i ocem Antom sačinjava najuspješniju sportsku obitelj u povijesti sporta, a Janicu jednom od najboljih, ako ne i najboljom skijašicom u povijesti disicipline.
Osvojila je niz medalja, malih i velikih kristalnih globusa te je s 4 zlatne olimpijske medalje i 2 srebrne najuspješnija alpska skijašica zimskih olimpijskih igara ikad.
Obitelj Kostelić pravi su pozitivan primjer kako nijedna prepreka ne mora stati na put za postizanje visina upravo kako su oni upisali Hrvatsku na skijašku kartu svijeta!
Blanka Vlašić
Blanka Vlašić jedna je od najuspješnijih hrvatskih sportašica koja se ujedno i smatra najboljom hrvatskom atletičarkom ikad.
Svoj je uspjeh uspjela okruniti s dvije olimpijske medalje. Prvu je osvojila 2008. gdje je bila srebrna te 2016. kao treće plasirana. Rezultat bi zasigurno bio i bolji da nije nažalost propustila Olimpijske igre 2012. zbog ozljede.
Ova dvostruka svjetska pobjednica je s preskočenih 2.08 metara postavila drugi najbolji rezultat u povijesti te discipline. Nakon nevjerojatne godine, nagrađena je i titulom svjetske atletičarke godine 2010.!
Goran Ivanišević
Goranu Ivanišević priredio je možda i najljepšu sportsku priču ikad ispričanu 2001. godine. Naime, tada je s preko 30 godina na leđima, višestrukim ozljedama ramena i dugotrajnim izbivanjem s terena zbog čega je pao na 125 mjesto na ljestvici uspio napraviti nemoguće i osvojiti najveći turnir – Wimbledon!
Time je postao najniže rangirani osvajač tog turnira i jedini tenisač kojem je to pošlo za rukom nakon dobivanja pozivnice za turnir.
Tijekom karijere, Goran je osvojio čak 21 ATP titulu te je jedno vrijeme i bio broj dva u svijetu. Osvajač je i dviju brončanih olimpijskih medalja – u individualnoj i grupnoj konkurenciji na Olimpijskim igrama 1992. u Barceloni.
Od nedavno je i prvi Hrvat primljen u Tenisku kuću slavnih kao zahvala za sva postignuća i ostvarenja u teniskom svijetu do današnjih dana!
Luka Modrić
Luka Modrić nije samo jedan od najboljih veznjaka u povijesti, on je simbol upornosti, talenta i skromnosti. Rođen u Zadru 1985., odrastao je u teškim vremenima, ali ljubav prema nogometu bila je jača od svih prepreka. Kroz Dinamo Zagreb probio se do europske elite, a transfer u Real Madrid 2012. godine bio je početak njegove svjetske dominacije.
S Realom je osvojio sve – šest Liga prvaka, više puta La Ligu i brojne druge trofeje. No, vrhunac karijere dogodio se 2018. kada je s Hrvatskom stigao do finala Svjetskog prvenstva i osvojio Zlatnu loptu kao najbolji nogometaš svijeta, prekinuvši desetljeće dominacije Messija i Ronalda.
Iako je s godinama postao legenda, Modrić je ostao isti – skroman, predan i nevjerojatno borben na terenu. I dalje je ključna figura Reala i hrvatske reprezentacije, dokazuje da su rad, disciplina i ljubav prema igri jači od svih prepreka. Njegova priča nije samo sportski uspjeh, već inspiracija za sve koji vjeruju u svoje snove.
Sandra Elkasević
Sandra Elkasević (djevojački Perković) rođena je u Zagrebu i jedna je od najvećih hrvatskih sportašica svih vremena. Dvostruka olimpijska, dvostruka svjetska i sedmerostruka europska prvakinja dominira bacanjem diska više od desetljeća.
Prva je Hrvatica koja je prebacila 70 metara, a hicem od 71,41 m (2017.) postavila najbolji svjetski rezultat od 1992. Sa šest naslova Dijamantne lige i pet svjetskih odličja, postala je najveća europska bacačica diska u povijesti.
Sandra je simbol upornosti i uspjeha – njezina priča još traje!
Stipe Miočić
Stipe Miočić, rođen u SAD-u hrvatskim roditeljima, postao je jedan od najdominantnijih boraca u povijesti UFC-a. Kao dvostruki prvak teške kategorije i čovjek s najviše obrana titule u toj diviziji, Miočić je postavio nove standarde u svijetu borilačkog sporta. Unatoč uspjesima, ostao je skroman i ponosan na svoje hrvatsko podrijetlo, često ističući korijene iz Zadra i Rijeke. Uz vatrogasnu karijeru i sportsku dominaciju, Miočić je dokaz da su rad, karakter i poniznost recept za vrhunsku veličinu.
Toni Kukoč
Toni Kukoč iz Splita jedan je od rijetkih hrvatskih sportaša koji se može pohvaliti NBA titulama. Igrajući za moćne Chicago Bullse u zlatnoj eri s Michaelom Jordanom, osvojio je čak tri prstena i ušao u Kuću slavnih NBA lige. Njegov stil igre bio je ispred svog vremena – kao visoki igrač s iznimnom tehnikom i pregledom igre, Kukoč je bio nezaustavljiv i u Europi i u SAD-u. Hrvatski sportski ponos, ali i uzor za mnoge mlade košarkaše koji sanjaju NBA parkete.
Dražen Petrović
Dražen Petrović, poznat kao “košarkaški Mozart”, bio je jedan od najvećih sportskih talenata koje je Hrvatska ikad imala. Rođen u Šibeniku, svojim nevjerojatnim talentom i strašnom radnom etikom osvojio je srca ljubitelja košarke diljem svijeta. Igrao je za slavne klubove poput Cibone, Real Madrida i NBA momčadi New Jersey Nets, a ostavio je trag kao jedan od prvih Europljana koji su otvorili vrata NBA ligi. Nažalost, njegov život tragično je prekinut 1993., ali njegov duh i dalje živi u svakom košarkaškom dresu Hrvatske.
“Malo ću se pohvaliti, smatram se najboljim šuterom svih vremena, ali ipak postoji jedan bolji. Bio mi je bez sumnje najveći rival na terenu. Uvukao mi se ispod kože, među ostalim i zato što često nisam razumio kad je pričao. Radi se o pokojnom velikanu Draženu Petroviću.” — Reggie Miller
Hrvatska – zemlja izumitelja, sportaša, visoke umjetnosti, kulture i tisućljetne povijesti!
Lista je uistinu bez kraja stoga ćemo nabrojati samo neka od dostignuća koja nismo opisali u ovom tekstu.
Hrvatski izumi i izumitelji | |
Sumamed | Izumljen od strane PLIVA-e Jedan od najpoznatijih antibiotika na svijetu |
Apaurin | Franjo Kajfež Lijek iz skupine benzodiazepina |
Brodski kompas i dinamo | Marcel Kiepach Inovator i genije iz Križevaca |
Žarulja s volframskom niti | Franjo Hanaman Omogućila dugotrajniju i sigurniju rasvjetu |
Daktiloskopija / DNK analiza | Ivan Vučetić Otac moderne kriminalistike |
MP3 player | Tomislav Uzelac Razvio prvi MP3 dekoder 1997. godine |
Torpedo | Ivan Lupis Izum koji je promijenio pomorsko ratovanje |
Maglite baklje i baterije | Hrvatski izum, globalno korišten Koriste ih i američke sigurnosne službe |
Hrvatska ima zaista mnogo za ponuditi. Od povijesti, kulture, umjetnosti, znanosti, inovacija, otkrića iz područja prirodnih i društvenih znanosti do hrvatskog sporta, filma i glazbe, dolaskom u Hrvatsku nećete požaliti jer ćete izaći obogaćeni znanjem koje se već stoljećima njeguje i cijeni u Lijepoj Našoj!